X
X

MARTIN

MARTIN CHODÚR je český zpěvák, textař, skladatel, multiinstrumentalista a vítěz první Česko Slovenské Superstar 2009

Absolvent Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě v oboru Hra na klarinet patří mezi přední české interprety. Na hudební scéně působí od roku 2003 nejdříve jako frontman ostravské rockové kapely Robson a po vítězství v pěvecké soutěži Česko Slovenská Superstar již jako sólový zpěvák. Pravidelně vystupuje v České a Slovenské republice se svojí doprovodnou skupinou MACH a různými hudebními orchestry a Big Bandy pro široké spektrum posluchačů. Jeho velký hlasový rozsah zahrnující barytonovou i tenorovou polohu a lyrický i dramatický přednes mu umožňují zpívat nejrůznější hudební žánry. Kromě klarinetu aktivně hraje na saxofon, příčnou flétnu, klavír a kytaru.

Martin Chodúr vydal během své hudební kariéry pět alb – čtyři autorská studiová alba – debutové album Let’s Celebrate (2010), Manifest (2012), Martin Chodúr 3 (2015), Tisíc a jedna noc (2021) a vánoční album Hallelujah Vánoční písně a koledy (2018). Poslední zmiňované album nahrál s Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Čtyři zahraniční vánoční písně si sám otextoval a ke dvěma napsal aranžmá. Na album nahrál i slavnou píseň Leonarda Cohena Hallelujah, jež milují posluchači na celém světě. 

Martinova autorská tvorba vychází z pop-rocku. Dominantní jsou silné melodie naplno využívající jeho velký hlas a osobité poetické texty. Patrný je vliv umělecké tvorby 60. a 70. let a vliv filmové hudby.

Se svou autorskou písní Klidně plakej dál z alba Martin Chodúr 3 vyhrál v roce 2018 Zlatou i Platinovou dvanáctku v hitparádě Česká dvanáctka Českého rozhlasu Dvojka. V roce 2019 se svou další autorskou písní Síla mít rád z alba Hallelujah Vánoční písně a koledy získal všechna dostupná ocenění – Zlatou, Platinovou a Železnou dvanáctku. Píseň Síla mít rád se navíc stala největším hitem hitparády Českého rozhlasu Česká dvanáctka za rok 2019. V listopadu 2020 vyšel nový autorský singl Amor, doprovázený videoklipem z alba Tisíc a jedna noc. Krátce po svém uvedení, získala tato píseň ocenění Českého rozhlasu Zlatá Česká dvanáctka. Druhý singl a videoklip Beskydy v mlze vyšel v září 2021. Aktuální album Tisíc a jedna noc je na trhu od 1. října 2021.

Písně s hudbou a texty Martina Chodúra obohatily repertoár mnoha známých českých interpretů, například Karla Gotta (píseň Právě vchází), Hany Zagorové (On se vrátíBalada), Moniky Absolonové (To nejsem já), Daniela Hůlky (Prométheus) či operního pěvce Štefana Margity (text Jeden Bůh k americké písni One GodOdysseaLásku mít a nic vícParoles Paroles).

 
2021 © Martin Chodúr