X
X

JAK JDE ČAS

Hudební začátky

Martin Chodúr se narodil 24. listopadu 1989 v Ostravě. Hudbě se věnuje už odmalička. Ve třech letech začal docházet do Dětské múzické školy na hodiny zpěvu a hry na zobcovou flétnu. K Martinově zálibě v hudbě velkou měrou přispěli nejenom jeho rodiče, ale také hudební pedagog Mikuláš Ďurko (na fotografii vlevo), který jej vyučoval a jeho hudební talent rozvíjel. V jedenácti letech Martina uchvátil klarinet, kterému dal přednost před flétnou. Hru na klarinet studoval na Janáčkové konzervatoři v Ostravě, kterou v roce 2009 ukončil maturitou. V době středoškolského studia se věnoval kytaře a zpěvu ve své první hudební skupině Eruption of Emotions, kterou ve svých jedenácti letech založil. Kromě účasti ve své vlastní skupině, vystupoval jako doprovodný hráč na baskytaru a kytaru také ve skupině Mystic Fable, která se probojovala do semifinále BOOMCUP 2003.

2003 – 2008 ROBSON

Rok 2003 se stal milníkem v hudební kariéře Martina Chodúra. Na soutěži začínajících kapel BOOMCUP si ho vyhlédla ostravská rocková kapela Robson. Martin se záhy na to stal jejím zpěvákem a kytaristou a odehrál s ní řadu koncertů a účinkoval na mnoha festivalech. První album s Martinem nazvané Who is Martin ? vydala skupina Robson v roce 2006.  O rok později je pak propagovala v dnes už legendárním pořadu České televize Noc s Andělem.

2009 ČESKOSLOVENSKÁ SUPERSTAR

Zcela zásadním se pak v pěvecké kariéře Martina Chodúra stal rok 2009, kdy na sebe výrazně upozornil v 1. ročníku pěvecké soutěže Česko Slovensko hledá Superstar. Diváky a posluchače zaujal svým jedinečně zabarveným hlasem v písních různých stylů, které vždy interpretoval po svém, jako například jeho verze známého hitu Lady Gaga Paparazzi, ve které zahrál také na klarinet. Ve finálovém klání 20. prosince 2009 pěveckou soutěž vyhrál a stal se tak historicky první Česko Slovenskou Superstar, což ho přivedlo mezi přední české interprety. Další ceny a ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2009 se Martin Chodúr stal Objevem roku hned ve třech diváckých a posluchačských anketách – Český slavíkŽebřík a TýTý. V anketě Žebřík pak zvítězil i v kategorii Zpěvák roku.

2010 LET’S CELEBRATE

V roce 2010 vydal Martin Chodúr ve spolupráci s producentem Danielem Hádlem své debutové album Let’s Celebrate. Všechny skladby si napsal sám a doplnil je o cover už zmíněné písně Paparazzi z repertoáru americké zpěvačky Lady Gaga. K propagaci alba  Let’s Celebrate, které pokřtili Karel Gott a Ondřej Hejma a které se stalo jedním z nejprodávanějších alb v roce 2010, natočil i stejnojmenný videoklip. V roce 2010 Martin Chodúr obhájil své prvenství v anketě Žebřík kategoriích Zpěvák rokuAlbum roku a Videoklip roku. V Kodani se osobně sešel s legendárním zpěvákem Tomem Jonesenem.

2011 ZALOŽENÍ KAPELY MACH

V roce 2011 založil Martin Chodúr svou doprovodnou kapelu MACH, se kterou koncertuje dodnes a ve které působí význační a osvědčení muzikanti. V současné době (2021) vystupuje kapela ve složení Martin Chodúr (zpěv, elektrická kytara), Vlastimil Šmída (klávesy), Ivo Morys (klávesy) Patrik Benek (bicí), Marek Dufek (baskytara), Adéla Švanová (příčná flétna, akustická kytara).

2012 MANIFEST

Druhé sólové album nazvané Manifest nahrál Martin Chodúr v roce 2012 za doprovodu skupiny MACH a prostor na něm dostaly jeho vlastní písně. Ke všem písním si napsal hudbu a texty. V Praze album pokřtil Josef Laufer a v Bratislavě Peter Dvorský. K písni Tanči dál z tohoto alba pak natočil videoklip.

PĚVEČTÍ PARTNEŘI

Pěveckými partnery Martina Chodúra v duetech v televizních pořadech a na koncertech byli od roku 2010 například Karel Gott, Lucie Bílá, Dan Bárta, Petra Janů, Bára Basiková, Leona Machálková, Marta Jandová, Tereza Mátlová, Patrícia Janečková, Nela Pocisková, Tereza Mandzáková, Anita Soul, Mirka Pártlová, Mária Čírová, Ondřej Hejma, Jožka Šmukař, Jana Kirschner, Peter Cmorík, Kuly ze skupiny Desmod, Miro Šmajda aj.

V roce 2012 byl Martin Chodúr také hostem několika tuzemských a slovenských koncertů legendárního ruského mužského pěveckého sboru Alexandrovci.

Se zpěvačkou Elis nazpíval v roce 2014 Martin Chodúr duet Unfaithful Man, ke kterému natočili videoklip s prvky animace.

2015 MARTIN CHODÚR 3

V roce 2015 dokončil Martin Chodúr ve spolupráci se svou kapelou MACH své třetí autorské album  Martin Chodúr 3, jehož název byl mimo jiné inspirovaný narozením syna Martínka. Album pokřtili manželé Hana Zagorová a Štefan Margita.

V létě 2015 ve spolupráci s DJem Eddiem Senderem Martin Chodúr nazpíval letní taneční song Better We Dance.

 

HOSTOVÁNÍ NA KONCERTECH

Martin Chodúr byl v Praze a v Bratislavě hostem koncertů Mám rozprávkový dom – Lyra´50, Hany Zagorové v pražské Lucerně, Mariky Gombitové a Jána Lehotského v Bratislavě a slavného skotského skladatele filmové hudby Craiga Armstronga na pražském Žofíně. Autor hudby k filmům Láska nebeskáMoulin Rouge! a Velký Gatsby byl na koncertě uspořádaném na jeho počest na pražském Žofíně osobně přítomen. 

Legendární česká  textaka Jiřina Fikejzová na album Řekni, kde ty kytky jsou, které vydal Supraphon u příležitosti jejich 90. narozenin, na něj nechala nazpívat Martina Chodúra dvě písně se svými texty – Chci zapomenout (I Can’t Stop Loving You) a Za rok se vrátím (Ó sole mio). 

Začátkem roku 2017 zveřejnil Martin Chodúr videoklip ke své písni Salome, který natočil s košickou nadžánrovou cimbálovkou Silband a poté byl hostem jejího koncertu v Košicích. 

2. prosince 2017 vystoupil Martin Chodúr v pražské Tipsport Aréně na Vánočním koncertu Sen Marky Gombitové. 19. září 2018 byl Martin Chodúr spolu s Hanou Zagorovou, Mirem Žbirkou a sopranistkami Simonou Šaturovou a Kateřinou Kněžíkovou hostem koncertu Štefan Margita a jeho hosté, který zahajoval na Nové scéně pražského Národního divadla Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Vedle duetu se Štefanem Margitou Jaká to nádhera uvedl i svou autorskou píseň Síla mít rád. Koncert vysílala přímým přenosem TV stanice ČT Art. 

Po více než roční kulturní odmlce způsobené covidovou epidemií se 13. června 2021 uskutečnil dlouho očekávaný koncert Posledný bohém Karol Duchoň 70′. Martin Chodúr na něm za doprovodu Rozhlasového orchestru Gustava Broma zazpíval několik známých hitů Karola Duchoně (Keby náhodou, Pieseň o Decembri, Volám ťa láska, Svet bez Teba).

 
 

KAREL SVOBODA

V sobotu 17. března 2018 s úspěchem Martin Chodúr vystoupil na Benefičním koncertě Karel Svoboda 80 pro Kapku naděje ve Španělském sále Pražského hradu. Podzim roku 2018 pak pro něho byl opět ve znamení Karla Svobody. Vystoupil na třech koncertech Od Lady Carneva k Draculovi s velkými hvězdami české a slovenské populární hudby na Slovensku a v pražském Hudebním divadle Karlín, a to na koncertech připomínajících nedožité osmdesáté narozeniny tohoto fenomenálního a nenahraditelného českého skladatele. 

Pro tyto koncerty spojil Martin Chodúr dvě melodie Karla Svobody a vznikla nová píseň, ke které Martin napsal text a nazval ji Pinokio. Tato píseň je jeho poctou fenomenálnímu skladateli Karlovi Svobodovi a ve světové televizní premiéře zazněla během vánočních svátků roku 2018 ve vysílání TV Prima.

ÚSPĚCH V HITPARÁDĚ ČESKÁ DVANÁCTKA ČESKÉHO ROZHLASU DVOJKA

V roce 2018 Martin Chodúr úspěšně bodoval se svou autorskou písní Klidně plakej dál z alba Martin Chodúr 3 v hitparádě Česká dvanáctka, kterou každou neděli vysílá Český rozhlas Dvojka. Udržel se v ní 35 týdnů a vyhrál nejen Zlatou dvanáctku, ale i Platinovou dvanáctku. Po Ewě Farné je teprve druhým interpretem, který v dvouleté historii tohoto žebříčku toto ocenění získal.

V roce 2019 se svou další autorskou písní Síla mít rád z alba Martin Chodúr – Hallelujah Vánoční písně a koledy  tuto hitparádu doslova zboural a získal v ní všechna dostupná ocenění – Zlatou, Platinovou a Železnou dvanáctku. Chodúrova píseň Síla mít rád se navíc stala největším hitem hitparády Českého rozhlasu Česká dvanáctka za rok 2019.

2018 HALLELUJAH VÁNOČNÍ PÍSNĚ A KOLEDY

V září 2018 nahrál Martin Chodúr s Janáčkovou filharmonií Ostrava vánoční album Hallelujah Vánoční písně a koledy. V kolekci 14 písní s vánoční tématikou nechybí proslulé Adeste fideles pastores, moravská Pásli ovce Valaši, ale třeba i coververze ikonické písně Power of Love, známé z filmu Bony a klid, a samozřejmě geniální Cohenovo Hallelujah, které albu dalo název. Album pokřtila 20. listopadu v pražském Jazz Docku herečka Hana Maciuchová.

VÁNOČNÍ KONCERTY SE SYMFONICKÝMI ORCHESTRY

Vydání alba Hallelujah Vánoční písně a koledy podpořily v prosinci 2018 tři vyprodané koncerty Vánoce 2018 v Čechách a na Moravě. Konkrétně s Komorní filharmonií Pardubice v Pardubicích, s Karlovarským symfonickým orchestrem v Karlových Varech a s Janáčkovou filharmonií v Ostravě. V prosinci 2019 vyprodal dvakrát po sobě zlínské Kongresové centrum svými dvěma vánočními koncerty s hostující Patrícií Janečkovou a Filharmonií Bohuslava Martinů.

2020 SINGL AMOR

V listopadu 2020 Martin Chodúr představil nový singl Amor z nově připravovaného alba Tisíc a jedna noc. V písni využil svůj multiinstrumentální talent a hraje v ní na kytaru, saxofon, syntezátory a trumpetu. Píseň Amor získala krátce po svém uvedení ocenění Zlatá Česká Dvanáctka Českého rozhlasu Dvojka (5/2021). K této skladbě byl natočen videoklip zaranžovaný do westernového stylu.

2020 SINGL SÍLA MÍT RÁD

Martin Chodúr si pro vánoční úpravu autorské písně Síla mít rád přizval multižánrovou cimbálovku Silband z Košic. Píseň známá z alba  Hallelujah vánoční písně a koledy v orchestrální verzi z roku 2018 se v novém aranžmá Gabriela Silvaye harmonicky i svým charakterem obohatila o lidové prvky a vznikla vánoční verze písně.

2021 SINGL BESKYDY V MLZE

Singl Beskydy v mlze je autorskou písní Martina Chodúra z nového alba Tisíc a jedna noc. „Kdo se příliš dívá ten nepochopí svět – ve všem se živé nekonečno skrývá“ jsou slova písně, v nichž lze hledat zamyšlení nad dnešní dobou typickou přemírou informací. Cesta ke štěstí nevede skrz pochopení všeho, nýbrž filtrací nepodstatného a to pomocí nejsilnějšího lidského citu – lásky. Po hudební stránce je píseň fúzi bosa novy a rocku. K písni byl natočen videoklip z prostředí malebných Beskyd, jehož premiéru lze očekávat 24.9.2021.

2021 © Martin Chodúr