Hudba spojila Martina Kráľe s Martinem Chodúrem.
Výsledkem česko-slovenské spolupráce je singl Půlnoční sonáta.

Slovenský hudební skladatel a klavírista Martin Kráľ se spojil s populárním českým zpěvákem Martinem Chodúrem. Výsledkem této česko-slovenské spolupráce je společný singl s názvem Půlnoční sonáta, který bude součásti nově připravovaného druhého alba Martina Kráľa.

Hudební skladatel a klavírista Martin Kráľ intenzívně pracuje na přípravě svého druhého alba. Přestože se v posledním vydaném singlu Za dverami představil jako textař a zpěvák, pro svoji novou skladbu se rozhodl oslovit ke spolupráci populárního českého zpěváka Martina Chodúra. Výsledkem je společný singl Půlnoční sonáta.

„Už během prvních minut komponování této skladby mi vnitřní hlas našeptával, že by měla jít do světa s velkým mužským hlasem. První, koho mě napadlo oslovit, byl Martin Chodúr. který má velký hlasový rozsah a nezaměnitelnou barvu hlasu. Ani na minutu jsem nezapochyboval o tom, že právě on bude tím správným interpretem“, říká Martin Kráľ o vzniku písně.

Martin Chodúr si většinou píše své písně sám.  Obvykle je autorem hudby i textu. Nahrávka, kterou mu Martin Kráľ poslal, ho však velmi zaujala.

„Když mě Martin oslovil s nápadem na píseň, potěšilo mě, že ji nechal otevřenou textově a částečně melodicky. Mohl jsem v ní realizovat i svoji představu. Líbila se mi nálada nahrávky a velmi rychle mě napadlo téma textu, který by spolu s hudbou mohl vytvořit zajímavý celek“, řekl Martin Chodúr.

Inspirací při psaní textu byly pro Martina Chodúra Shakespearovy sonety, které v té době četl: V nich totiž vystupují dva muži a „temná dáma“. Tato temná dáma je negativní postava, která podvádí ubohého Shakespeara s jeho nejlepším přítelem. Tragédie je v tom, že Shakespeare ztrácí nejen svoji milou, ale i svého přítele. Podobný trojúhelník se objevuje i v naší písni Půlnoční sonáta, ve které si žena stěžuje svému milenci, že ji její vlastní manžel podvádí. Chtěl jsem vyjádřit to, že lidé často soudí druhé, aniž by si nejdříve zametli před svým vlastním prahem“, vysvětluje Chodúr text písně, ve které najdeme hned několik malých odkazů na Shakespeara.

„Líbila se mi možnost otextovat melodii tak, aby byla na první poslech písní o lásce, ale zároveň měla větší hloubku pro ty, kteří jsou ochotni přemýšlet a poslouchat. Toto je také odkaz na Shakespeara, který stejným způsobem koncipoval své divadelní hry“, dodal Martin Chodúr.

Singl Půlnoční sonáta vychází spolu s videoklipem, který je velmi originální a v rámci Slovenska jedinečný svého druhu.

„Od začátku spolupráce jsem chtěl, aby tato píseň měla nápaditý a po vizuální stránce jedinečný videoklip a myslím, že se to podařilo. Máme na světě videoklip, který vytvořil výborný režisér Imrich Kútik spolu s týmem šikovných animátorů – Veronikou Bačovou a Jurajem Muchou. Jako autor hudby jsem s Imrichem spolupracoval na animovaném filmu Mathias, který získal národní cenu za filmovou a televizní tvorbu Igric 2022 v kategorii animované tvorby. Říkal jsem si, že právě s tímto týmem kreativních umělců vytvoříme videoklip naší společné písně s Martinem Chodúrem. Výsledkem je propojení živého videa s animací, které zároveň prolíná dva světy – skutečný a fantazijní“, dodává Martin Kráľ.

TZ ze dne 10.10.2022