X
X

Kapela-old

V roce 2011 oslovil Martin Chodúr známého ostravského hudebníka, aranžéra a skladatele Vlastimila Šmídu s přáním, aby mu sestavil doprovodnou kapelu. Vzniklo tak uskupení MACH, které tvoří z velké části hráči bývalé velmi populární jazzové formace The Gizd Q.  Kapela MACH v různých malých personálních obměnách doprovází Martina Chodúra dodnes. Společně odehráli řadu vystoupení a nahráli tři alba. V současné době připravují čtvrté autorské album.

.

Vlastimil Šmída je jeden z hlavních motorů jazzového dění na severu Moravy a bez diskuze jeden z nejzajímavějších improvizátorů u nás. V současné době je členem několika jazzových formací tvořených předními jazzovými interprety naší i zahraniční jazzové scény, členem skupiny Buty a také působí jako pedogog a korepetitor na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a na Ostravské univerzitě.
Je zakladatelem a kapelníkem mezinárodního jazzového big bandu B.O.B., spoluzakladatelem a členem dalších mezinárodních či domácích sestav jako např. Plán B, FMQ, Lazaro Cruz kvintet a dalších, se kterými koncertoval u nás i v zahraničí, ať už v jazzových klubech nebo na domácích i mezinárodních jazzových nebo multižánrových festivalech. V minulosti spolupracoval s předními interprety mnoha žánrů, (např. Boris Urbánek, Emil Viklický, The Gizd Q, Femi Temowo quartet, Fernando Saunders, kapela Buty, Big Band Gustava Broma, se kterým doprovázel řadu našich i zahraničních jazzových popových i klasických interpretů jako je např. Juraj Bartoš, Matúš Jakabčic, Svatopluk Košvanec, Jiggs Whigham, James Morrison, Karel Hála, Peter Lipa, Helena Vondráčková, Jiří Korn, Miroslav Žbirka, Sisa Sklovská, Vašo Patejdl, Jana Kirshner, Peter Dvorský, Eva Urbanová a mnoho dalších.
Věnuje se rovněž skladatelské a aranžerské práci, (např. Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna, Národní divadlo moravskoslezské, Státní Opera Praha, Východočeské divadlo Pardubice, Slovácké divadlo) nahrávání (studiové nahrávky, živé záznamy i přímé přenosy např. Karel Gott, Buty, Richard Krajčo – Kryštof, Fleret, Gustav Brom Big Band a další) pro česká i zahraniční rádia a televize,(např. Česká televize, TV Noe, Český rozhlas, Slovenská televízia,TV Markíza, Slovenský rozhlas, Telewizja polska, německá televize aj.) nebo hudební nosiče (CD, DVD) .

Patrik Benek je skvělý bubeník, studiový hráč, učitel a v neposlední řadě i hudební režisér. Narodil se v rodině plné dobrých hudebních genů již po generace. V dětství se účastnil řady hudebních soutěží a přehlídek. Jeho hudební cesta pokračovala na státní konzervatoři v Ostravě, kde zpočátku studoval hru na trumpetu. Až později našel zalíbení ve hře na perkuse. V oblasti bicích začal sbírat rychle ocenění. V roce 1989 získal titul Objev roku na hudebním festivalu Rockfest. Během let vystupoval v kapelách různých stylů jako je rock, pop, latina nebo jazz a spolupracoval také s významnými českými umělci jako je Karel Gott, Věra Špinarová, Marie Rottrová a další. V současné době je členem Ostravského rozhlasového orchestru, vystupuje v orchestru Divadla Jiřího Myrona, je důležitým členem hudební formace Ladě. Své vědomosti předává rovněž jako pedagog na Základní umělecké škole v Opavě. Vlastní nahrávací studio Patben, kde vznikají nahrávky Martina Chodúra.  Natáčí také demonstrační videa bicích nástrojů pro portál Drumcenter.cz, které mají úspěch na celém světě.

Marek Dufek je ostravský jazzový kontrabasista a baskytarista. Baskytaru studoval ve třídě Martina Lehkého na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze. V současné době je posluchačem magisterského studia hry na kontrabas ve třídě Macieje Garbowského na Hudební akademii Karola Szymanowského v polských Katovicích. 
Podílí se s kvartetem Vlastimila Šmídy na projektu TV NOE Letem jazzem. Je členem několika ostravských či severomoravských hudebních uskupeních jako jsou Jan Kavka Trio, Heda Quartet, Five Heads, 4P, MACH (kapela Martina Chodúra). Spolupracuje též s muzikálovým orchestrem Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Mario Šeparovič je skvělý zpěvák, multiinstrumentalista a především kytarista, kterému se též někdy přezdívá ostravský Eric Clapton. Rodák z bývalého jugoslavského města Niš již od 10 let hrál na piáno a později přidal i zpěv. Po absolvování střední školy pro hudební talenty studoval na Hudební akademii v Bělehradě hru na violoncello. Často se objevuje v ostravských klubech se svoji kapelou EL Rey a Michalem Žáčkem nebo ho lze slyšet v muzikálech Jesus Christ Superstar, Five years či Do naha a dalších v Divadle Jiřího Myrona, kde hraje kytarové party.

2021 © Martin Chodúr