Martin Chodúr

Český zpěvák, skladatel, textař a hudebník Martin Chodúr – to je vítěz historicky prvního ročníku soutěže Česko Slovensko hledá Superstar z roku 2009 a dnes jeden z našich nejvšestrannějších zpěváků mladé generace. Od vítězství v Superstar se Martin Chodúr prezentuje jako zpěvák působící v žánrově zcela protichůdných repertoárových oblastech. Našel se nejen ve světě popu a rocku, ale i swingu, muzikálu, šansonu a filmových písní. Svůj hudební záběr ale neváhá rozšířit ani o další žánry. Ve spolupráci s DJem Eddiem Senderem proto letos nazpíval letní taneční song Better We Dance. Vedle vrozeného talentu a muzikálnosti ho k repertoárové všestrannosti opravňuje mimořádná technická vybavenost a hlas mnohovrstevnaté barevnosti a tříoktávového rozsahu. Česká populární hudba zkrátka neměla od dob vrcholných výkonů Karla Gotta, Waldemara Matušky, Karla Hály a Karla Černocha zpěváka takových možností a takového pěveckého citu a všestrannosti, jakým se jeví od roku 2009 právě Martin Chodúr. 

Životopis

Narodil se 24. listopadu 1989 v Ostravě. Hudbě se věnuje už odmalička. Ve třech letech začal docházet do Dětské múzické školy na hodiny zpěvu a hry na zobcovou flétnu. K Martinově zálibě v hudbě velkou měrou přispěli nejenom jeho rodiče, ale také hudební pedagog Mikuláš Ďurko, který jej vyučoval. V jedenácti letech Martina uchvátil klarinet, kterému dal přednost před flétnou. Klarinetu zůstal věrný i v době studií – hru na něj studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

2003 - 2008 (Kapela Robson)

Rok 2003 se stal milníkem v hudební kariéře Martina Chodúra. Na soutěži začínajících kapel BOOMCUP si ho vyhlédla kapela Robson specializující se na pop rock.  Martin se záhy na to stal jejím zpěvákem a kytaristou a odehrál s ní řadu koncertů a účinkoval na mnoha festivalech. Své první album s Martinem nazvané Who is Martin? vydala skupina Robson v roce 2006.  O rok později je pak propagovala v dnes už legendárním pořadu České televize Noc s Andělem.

2009 (Česko Slovensko hledá Superstar)

Zcela zásadním se pak v pěvecké kariéře Martina Chodúra stal rok 2009, kdy na sebe výrazně upozornil v 1. ročníku pěvecké soutěže Česko Slovensko hledá Superstar. Hned po úvodních kolech se stal miláčkem publika, které ho svými hlasy poslalo až do finále. Diváky a posluchače okouzlil nejen v pomalých, baladických písních, ve kterých naplno ukázal svůj krásně zabarvený a sytý hlas, ale například i v objevné verzi hitu Lady Gaga Paparazzi. Ve finálovém klání se 20. prosince 2009 pěvecky utkal se slovenským rockerem Miroslavem Šmajdou a porazil jej. Stal se tak historicky první Česko Slovenskou Superstar a to ho katapultovalo mezi přední české interprety. A další ceny a ocenění na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 2009 se Martin Chodúr stal Objevem roku hned ve třech diváckých a posluchačských anketách – Český slavík, Žebřík a TýTý. V anketě Žebřík pak zvítězil i v kategorii Zpěvák roku.

2010 (Debutové album Let's Celebrate)

V roce 2010 vydal Martin Chodúr ve spolupráci s producentem Danielem Hádlem své debutové album Let´s Celebrate. Pop rockové skladby s rokenrolovým nádechem si napsal sám a doplnil je o cover už zmíněné písně Paparazzi z repertoáru americké zpěvačky Lady Gaga, K propagaci alba Let´s Celebrate, které mu pokřtili Karel Gott a Ondřej Hejma a které se stalo jedním z nejprodávanějších v roce 2010, natočil i stejnojmenný videoklip. V roce 2010 Martin Chodúr obhájil své prvenství v kategorii Zpěvák roku v anketě Žebřík. Tuto anketu tenkrát zcela ovládl, neboť zvítězil i v kategoriích Album roku a Videoklip roku. Byl hostem koncertů Lucie Bílé a Karla Gotta a v den svých jednadvacátých narozenin se v Kodani poprvé sešel se svým nejoblíbenějším zpěvákem Tomem Jonesem.

2011 (Založení doprovodné skupiny MACH)

V roce 2011 založil Martin Chodúr svou doprovodnou skupinu MACH, se kterou koncertuje dodnes a ve které působí význační a osvědčení ostravští muzikanti (Vlastimil Šmída – klavír a akordeon, Marcela Božíková – soprán saxofon, alt saxofon, tenor saxofon, příčná flétna a klarinet, Patrik Benek – bicí, Marian Friedl – kontrabas a Zbigniew Kaleta – saxofon).

2012 - současnost

Sólové album Manifest

Druhé sólové album nazvané Manifest nahrál Martin Chodúr v roce 2012 za doprovodu skupiny MACH, pojmenoval ho Manifest a prostor na něm dostaly jeho vlastní písně ovlivněné soulem a jazzem. Ke všem si napsal hudbu a texty, v Praze album pokřtil Josef Laufer a v Bratislavě Peter Dvorský. K písni Tanči dál z tohoto alba pak natočil  zdařilý videoklip. V roce 2012 byl Martin Chodúr také hostem několika tuzemských a slovenských koncertů legendárního ruského mužského pěveckého sboru Alexandrovci.

Pěvečtí partneři

Pěveckými partnery Martina Chodúra v duetech v televizních pořadech a na koncertech byli například Karel Gott, Lucie Bílá, Dan Bárta, Petra Janů, Bára Basiková, Leona Machálková, Marta Jandová, Tereza Mátlová, Patrícia Janečková, Nela Pocisková, Tereza Mandzáková, Anita Soul, Mirka Pártlová, Mária Čírová, Ondřej Hejma, Jožka Šmukař, Jana Kirschner, Peter Cmorík, Kuly ze skupiny Desmod a Miro Šmajda. Se zpěvačkou Elis nazpíval v roce 2014 Martin Chodúr duet Unfaithful Man, ke kterému natočili videoklip s prvky animace.

Hudební doprovody

Koncertní vystoupení absolvoval Martin Chodúr i za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava, Zlínské filharmonie Bohuslava Martinů, Big bandů Gustava Broma, Felixe Slováčka a Karla Vlacha, Orchestru Václava Hybše, Boom! Bandu Jiřího Dvořáka, Golden Big Bandu Prague pod taktovkou Petra Soviče, skupiny Pájky Pájk Martina Kumžáka a B Side Bandu Josefa Buchty. Významná byla i Chodúrova spolupráce s význačnými slovenskými muzikanty – baskytaristou, producentem, dirigentem a skladatelem Oskarem Rózsou a hráčem na bicí a perkuse Martinem Valihorou.

Současné dění

V roce 2014 požádal Martina Chodúra Karel Gott, aby mu na jeho album S pomocí přátel napsal na míru spolu s dalšími českými, slovenskými a německými autory novinkovou píseň. Tak vznikla píseň Právě vchází, a Martin Chodúr se tak se svým dílkem objevil vedle písní z autorské dílny Chinaski, Vaša Patejdla, Radka Bangy, Michala Davida, Petra Bendeho, Ondřeje Brzobohatého a dalších. V letošním roce pak Martina Chodúra oslovila Hana Zagorová s tím, aby jí napsal píseň na její novinkové album, které vydá v příštím roce u příležitosti svého kulatého životního jubilea. Hanku Martinova píseň On se vrátí doslova nadchla a je jen otázkou času, kdy ji ve studiu nahraje. Pro Štefana Margitu Martin Chodúr otextoval americkou píseň One God a v české verzi ji nazval Jeden Bůh. Štefan Margita píseň nazpívá v duetu s operní sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou na své vánoční album, na kterém budou účinkovat i Dagmar Pecková a Adam Plachetka, a které vyjde v příštím roce.

V těchto dnech dokončuje Martin Chodúr své třetí autorské album, které vyjde na podzim letošního roku. Ani při jeho přípravě nezapomíná Martin Chodúr na své publikum a znovu opakuje to, co se stalo mottem jeho slibně se rozvíjející pěvecké kariéry: Nikdy nezapomenu, odkud jsem vzešel a že má úloha tady je zpívat! Děkuji všem lidem, kteří mi věří, kteří mne podporují a kteří stále rádi poslouchají můj zpěv. Budu se snažit je nezklamat!“

DISKOGRAFIE MARTINA CHODÚRA

1/MARTIN CHODÚR – LET'S CELEBRATE (2010)

    IMG_20151106_0001

Let´s Celebrate – Sleeping With An Angel – Forest – You Got Me – Save Just A Little For Me Girl – Karla -   Meaning - Vím, jak to je – Who´s Gonna Stop It Now – Paparazzi – Things That Have Happened

    https://hudobny.sk/hudba/cd/628-let-s-celebrate-martin-chodur-rock-pop-rock-cd/

 

2/MARTIN CHODÚR – MANIFEST (2012)

    p-64919-full_1

Nedáváš mi lásko vůbec nic – Hvězdný prach – Kytice z kálií – Moskva je v plamenech – Srdce na kolotoči – Je to dávno pryč – Poznávám – Napořád – Tanči dál – Stín – Poslední – Ve vlnách

    www.bontonland.cz/chodur-martin-manifest + https://hudobny.sk/hudba/cd/7235-manifest-martin-chodur-pop-cd

 

3/MARTIN CHODÚR 3 (2015)

   Obal CD Martin Chodúr 3 - kopie (1)

Až do nebe – Salome – Dům – Ta dat ta ta – Sál je prázdný – Malíř – Tajemnáska – Klidně plakej dál – Věž – Víc než jen zdání – Utíkej! – Až jednou se vrátíš – Když kráčím noční Prahou – Bonus: Ukolébavka

      www.bontonland.cz/martin-chodur-3