AKTUALITY

Šanson, filmové melodie nebo armádní orchestr?

Se sérií tematických koncertů vyrazil do českých klubů zpěvák Martin Chodúr. Kromě úspěšného turné „Martin Chodúr zpívá šanson“ představí ve svém podání také legendární filmové melodie. Autentický zážitek, nefalšovaná opravdovost a důraz na přirozenost. Na to vše se mohou návštěvníci koncertů těšit. Na přelomu dubna a května pak ostravský rodák vymění klubovou atmosféru a čtyřčlennou kapelu za velkolepé koncerty s armádním orchestrem.

V Ostravě složí Martin Chodúr poctu filmovým velikánům

„Mé koncerty jsou velmi upřímné, každou píseň žiji. A nezáleží na tom, v jakém jazyce zpívám. Největší výpovědní hodnotu má samotná esenciální emoce, kterou lidé cítí z hudby, hlasu a atmosféry i beze slov,“ popisuje atmosféru svých koncertů zpěvák Martin Chodúr. V rodné Ostravě odehraje sérii koncertů s repertoárem filmových melodií. „V hudbě mě ze všeho nejvíce zajímají emoce. Filmové písně mají tu moc, že nasají atmosféru filmu a tím mnohdy úplně mění svůj význam. Například píseň Bang Bang, která zazněla ve filmu Kill Bill, byla původně popová písnička. Až režisér Quentin Tarantino jí dodal neuvěřitelně agresivní podtext, který z poslechu dělá jedinečný zážitek,“ vysvětluje hudebník, který fanouškům představí píseň Bang Bang pro změnu ve svém jedinečném podání. Kromě ní se fanoušci mohou těšit například též na skladbu I will always love you, která zazněla ve filmu Osobní strážce, nebo na píseň Thunderball z Jamese Bonda. Milovníci české kinematografie se dočkají úvodní skladby ze seriálu Chalupáři s názvem Když máš v chalupě orchestrion.

České kluby rozezní tesklivý šanson

K jazzu a šansonu má Martin Chodúr blízko, jak ostatně ukázal na své desce Manifest. Rozhodl se proto pokračovat s úspěšným turné „Martin Chodúr zpívá šanson“, které odehraje ve velkých městech České republiky. Diváci se mohou těšit na atmosféru komorních šantánů a zavzpomínat si na dobu slavné Edith Piaf. Na šansonových koncertech nebude chybět ani známá skladba La Bohéme od Charlese Aznavoura, kterou mohou čeští diváci znát pod názvem Já se vrátím. „Tuto píseň pojímám velmi osobně, protože se dokážu ztotožnit s hlavním hrdinou skladby. Zní to zvláštně, ale vždy se u ní strašně rozčílím, samozřejmě jen v dobrém a na pódiu. Mé podání je tedy zcela jiné než to Hany Hegerové, která tuto píseň nazpívala v melancholickém duchu,“ prozrazuje Martin Chodúr, který svým fanouškům připravil koncerty nabité i dalšími známými šansonovými melodiemi.

Moskva je v plamenech s armádním sborem za zády

„Je to zvláštní pocit, mluvit s představitelem armády. Až jsem začal v hlavě přemítat, jestli jsem něco neprovedl. Avšak naštěstí vyšlo najevo, že se jedná o hudební spolupráci,“ prozrazuje zpěvák s jedinečným hlasem své hudební plány na duben a květen. Odehraje totiž dva koncerty s českým armádním sborem. Zkušenosti ze zpívání s velkým sborem už Chodúr má. V roce 2012 vystupoval s ruským armádním sborem Alexandrovci. Nyní ho ale čeká novinka: s českým armádním sborem si totiž zazpívá svou autorskou skladbu Moskva je v plamenech, kterou s ním ruský soubor odmítl hrát.

PŘEHLEDNĚ: Kde lze vidět Martina Chodúra?

13. 3. Brno: Martin Chodúr zpívá šanson

17. 3. Ostrava: Martin Chodúr zpívá filmové melodie

25. 4. Frýdek-Místek: Martin Chodúr zpívá šanson

28. 4. Ostrava: Martin Chodúr zpívá filmové melodie

29. 4. Ostrava: Hostování s Armádním orchestrem

5. 5. Praha: Koncert s Armádním orchestrem ku příležitosti výročí osvobození